בית מתכת
שםסיסמאשכחת סיסמה?
  
מאמרים 
איך לבחור סכין איכותית למטבח

מה צריך לדעת שבוחרים סכין מקצועית למטבח?

 

גם אם אתם לא מקצוענים או חובבי בישול ושהותכם במטבח מצטמצמת לסופי שבוע בלבד, הצטיידות בסט סכיני מטבח איכותיים היא חובה. סכיני מטבח איכותיים מקלים באופן משמעותי את ההתנהלות במטבח.

אין ממש צורך לרכוש את כל מערך הסכינים המקצועיים וניתן להסתפק במספר קטן אבל חשוב שהיה ברשותכם סכינים ייעודיים בסיסיים לשימוש יומיומי ותמיד כדאי להוסיף למבחר שקיים במטבח בעיקר את הסכינים היקרים יותר והאיכותיים אשר ילוו אתכם לאורך זמן ויעשו לכם חיים קלים במטבח.

סכיני מטבח מקצועיים נמדדים קודם כל בחוזק הפלדה, העמידות שלה והזמן שהלהב נשמר חד, סכינים חדים הם הכלי הבסיסי והחשוב ביותר במטבח.
סכינים חדים בטוחים הרבה יותר לשימוש מאשר סכין כהה, כיוון שאופי החיתוך צפוי (הלהב לא מחליק מעל האוכל שנחתך) ונדרש פחות מאמץ על מנת להשלים את החיתוך.

קיימים סוגים רבים של סכינים למטבח הנבדלים בצורתם ובגודלם. צורתו של הסכין קובעת לאיזה סוג של עבודה הוא מיועד. תוכלו לבחור סכין מקצועי למטבח שמתאים לחיתוך או סכין לקיצוץ, סכין לפריסה או לפירוק, או לבחור במספר מצומצם של סכינים היתאימו לביצוע מספר רחב של משימות.

מחלקים את סוגי הסכינים לשניים על פי עובי הלהב, עובי רגיל של 1-2 מ"מ וסכינים עם להב מלא בעובי של 2.5-4 מ"מ. סכין בעל להב מלא יהיה כבד ויציב יותר ואף ישמור על חוד הלהב טוב יותר ולכן יזדקק פחות להשחזה. מאידך סכין בעל להב דק יותר יהיה קל יותר לאחיזה, קל יותר להשחזה וגם זול יותר כמובן.

אורך להב הסכין קיים בטווח אורך משתנה מ- 12 ס"מ ועד ל- 36 ס"מ, מי שיתעקש ימצא גם סכינים ארוכים יותר. ככל שלהב הסכין ארוך יותר, פעולת החיתוך יעילה יותר, צריך לחזור פחות פעמים על כל תנועת חיתוך, הלהב כבד יותר ויציב יותר. מאידך נדרש יותר ניסיון כדי לשלוט בלהב ודרוש קרש חיתוך גדול במיוחד.
מי שמנוסה בשימוש בסכין ודאי יעדיף סכין ארוך יחסית (בסביבות 20 ס"מ) ולמי שלא מנוסה בשימוש בסכין מקצועית מומלץ יותר לרכוש סכינים בעלי אורך להב בסביבות 14 ס"מ.

כדי ליהנות משימוש יעיל בסכינים לאורך זמן, יש להשחיזם לעיתים קרובות, פעולת ההשחזה מיישרת את חוד הלהב שנוטה לקבל עקמת מסוימת במשך הזמן.
השחזה של הסכין מדי פעם לא רק מאריכה את אורך תקופת השימוש בסכין אלא היא פעולה בטיחותית חשובה במיוחד.
סכינים משוננים חותכים טוב יותר משום שכל שן בו מהווה להב עצמאי, השחזה של סכין משונן מסובכת יותר לעומת השחזה של להב חלק שהיא פעולה פשוטה.

הטיפול הנכון בסכיני מטבח

• אחרי כל שימוש יש לנקות את הסכין עם מים וסבון כלים, יש לנגב את הסכין מייד עם גמר השטיפה למניעת התפתחות קורוזיה. סכינים רצוי לא להכניס למדיח המים בישראל הינם מים קשים שמשאירים כתמי אבנית וחומרי הניקוי במדיח מרוכזים יותר ופוגמים בסכין.
• על מנת לשמור על הלהב, יש לאחסן את הסכינים על פס מגנטי או מעמד מיוחד לסכינים, כך שלא יבואו במגע עם כלי מטבח אחרים ויחטפו מכות ויתעקמו.
• תמיד להשתמש בסכין על משטח רך כמו בוצ'ר עץ או משטח אקריל. אסור לחתוך על משטח קשיח כגון, שיש, זכוכית, מתכת או קרמיקה כיוון שפגיעת הלהב במשטח קשה באופן קבוע יכהה אותו וימנע שימוש נוח ובטוח לאורך זמן.

• מומלץ מאד להשחיז את הסכינים עם משחיז סכינים מתאים על מנת לשמר את הלהב. את ההשחזה ניתן לבצע לבד בעזרת כלי השחזה שונים כגון אבן השחזה, מוט השחזה (סטול) או מכשיר השחזה לשימוש ביתי.

• אין להשתמש בסכין לכל מטרה אחרת מלבד חיתוך מזון (כגון פתיחת קופסאות או כמברג(.

חיתוך נעים...